× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Operacja migdałków

Operacja migdałków – na czym polega?

Migdałki to skupiska tkanek limfatycznych znajdujące się na styku układu oddechowego i pokarmowego. Mają bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, a zwłaszcza z antygenami. Dzięki temu mogą wytwarzać komórki pamięci immunologicznej. Problem pojawia się, gdy przy nawracających infekcjach dochodzi do przerostu migdałków. Wówczas konieczna jest operacja. Dowiedz się więcej.

Usuwanie migdałków – kiedy się przeprowadza?

Operacja migdałków (tonsylektomia) to zabieg, który polega na usunięciu migdałków podniebiennych wraz z otaczającą je torebką. Wykonuje się go w czterech przypadkach:

  • nawracające zakażenia – np. angina, błonica czy zapalenie ucha środkowego i zatok przynosowych, 
  • występowanie chorób odogniskowych – np. zapalenia serca lub nerek, posocznicy towarzyszącej anginie, gorączce reumatycznej lub choroby oka,
  • obturacja górnych dróg oddechowych wywołana przerostem migdałków – wskazaniami są zwłaszcza bezdech senny, tzw. serce płucne, zaburzenia mowy, połykania czy wzrostu uzębienia,
  • podejrzenia rozwoju nowotworu w miejscu migdałka.

Operację wykonuje się także, gdy z ust stale wydobywa się nieprzyjemny zapach – pod warunkiem że inne jego przyczyny  zostały wcześniej wykluczone. 

Zazwyczaj usuwanie migdałków wykonuje się u dzieci powyżej 8–10 lat i u osób dorosłych. U młodszych pociech – z uwagi na funkcje odpornościowe – nie usuwa się wszystkich tkanek, a tylko zmniejsza ich masę o 30–60%. 

Jak przebiega operacja migdałków?

Zabieg usunięcia migdałków wykonuje się w znieczuleniu ogólnym (u dzieci i dorosłych) lub miejscowym (wyłącznie u dorosłych). Całość trwa około 1 godziny. Nie jest to trudna operacja, a ryzyko powikłań jest niewielkie.

Usuwanie migdałków można przeprowadzić na różne sposoby. Wśród najpopularniejszych można wymienić:

  • metodę koblacji – polega na uszkodzeniu tkanek za pomocą fal radiowych o wysokiej częstotliwości. Wywołują one koagulację w temperaturze ok. 800°C. Dzięki temu ryzyko wystąpienia krwawienia jest niewielkie i możliwe jest szybkie zamknięcie rany. Znacznie skraca to okres rekonwalescencji;
  • metodę Shaver – jest to usunięcie migdałka za pomocą noża rotującego. Zabieg jest niezwykle precyzyjny, a ryzyko krwawienia niewielkie;
  • metodę z użyciem lasera kontaktowego diodowego – podczas zabiegu przerośnięty migdałek jest zmniejszany za pomocą wiązki laserowej. Pozwala to szybko zamknąć naczynia krwionośne i uzyskać niewielką bliznę pooperacyjną. Efekty są podobne, jak w przypadku metody koblacji. Krwawienie jest niewielkie, a okres rekonwalescencji krótki.

Wybór techniki zależy od stanu pacjenta oraz tego, jak silne są objawy kliniczne. Ostateczną decyzję podejmuje laryngolog podczas wizyty przedoperacyjnej.

Usuwanie migdałków – jak się do niego przygotować?

Przed poddaniem się operacji usunięcia migdałków trzeba umówić się na konsultację anestezjologiczną. Specjalista dobierze odpowiednie znieczulenie i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do zabiegu. Może potrzebować wyników badań – np. EKG, morfologii i grupy krwi oraz opcjonalnie RTG klatki piersiowej i zaświadczenia o szczepieniu przeciwko żółtaczce typu B.

W dniu przyjęcia na zabieg należy ze sobą zabrać:

  • skierowanie do szpitala,
  • dokumentację medyczną,
  • dowód osobisty do wglądu.

Należy pamiętać, że po zabiegu trzeba będzie spędzić w szpitalu kilka lub nawet kilkadziesiąt godzin. Dlatego warto zabrać ze sobą rzeczy osobiste, środki higieniczne, ubranie na zmianę, a także leki stosowane przewlekle.

Operacja migdałków – o czym pamiętać po zabiegu?

Po usunięciu migdałków trzeba odczekać ok. 8 godzin przed napiciem się wody. Dopiero po 24 godzinach możliwe jest zjedzenie lekkostrawnego posiłku. Powstrzymanie się od pokarmów przez dobę jest konieczne na wypadek gdyby doszło do powikłań i zaistniała konieczność reoperacji. 

Następnie przez około tydzień rekomenduje się:

  • ograniczenie wysiłku fizycznego, 
  • unikanie gorących i pikantnych potraw,
  • pozostawanie w domu, jeśli na zewnątrz panują upały. 

Po tym czasie zazwyczaj można wrócić do dawnej aktywności – jednak ostateczną decyzję podejmuje lekarz prowadzący.

Usunięcie migdałków jest nieskomplikowanym i bezpiecznym zabiegiem. Jego przeprowadzenie może znacznie poprawić komfort życia.

Sposoby na wsparcie potencji u mężczyzn Previous post Sposoby na wsparcie potencji u mężczyzn
peruki damskie Next post Peruki po chemioterapii – gdzie kupić?