× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
jeżyna

Cenne właściwości lecznicze jeżyny fałdowanej

Jeżyna fałdowana (Rubus plicatus) W. Et N.) to rodzaj wieloletniej roślin, porastającej tereny Ameryki Północnej i Europy, w tym także Polski. Jej właściwości lecznicze dostrzegali już starożytni uczeni, między innymi Hipokrates i Galen, zwracając szczególną uwagę na jej działanie ściągające

Jeżyna jako źródło cennych składników

Jako surowiec farmaceutyczny wykorzystywany jest przede wszystkim liść jeżyny  (Rubi fruticosi folium), który zawiera między innymi : garbniki (głównie galotaniny), flawonoidy, kwasy organiczne (kwas jabłkowy, cytrynowy, izocytrynowy, askorbinowy) oraz triterpeny (kwas ursolowy). Wykazują one działanie ściągające, przeciwbiegunkowe, przeciwutleniające i hamujące krwawienia. Natomiast owoce stanowią doskonałe remedium jeśli chodzi o leczenie biegunek (owoce niedojrzałe) lub zaparć (owoce przejrzałe). Ponadto, jako źródło wielu witamin i minerałów działają wzmacniająco na organizm.

Wykorzystanie jeżyny w lecznictwie

Liście jeżyny, dzięki zawartości wielu cennych składników sprawdzają się w leczeniu takich schorzeń jak : biegunki (dzięki garbnikom o działaniu ściągającym i zapierającym), w zaburzeniach przemiany materii i przewodu pokarmowego, schorzeniach nerek i pęcherza moczowego a zewnętrznie w postaci odwarów i naparów na uciążliwe rany i owrzodzenia. Wykazują również delikatne działanie moczopędne i mogą być stosowane pomocniczo w cukrzycy dzięki obecności triterpenów, które zwiększają uwalnianie insuliny oraz zwiększają efektywność wykorzystania glukozy przez komórki organizmu.

brzuszki Previous post Robienie brzuszków. Czy zawsze warto?
masa Next post Jak przejść z redukcji na masę?